Uşak Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü
Program Adı  Bahçe Bitkileri
Program Türü  Lisans
Program Süresi  4 yıl (Azami 7 yıl)
Öğrenim Türü  Örgün Eğitim
Puan Türü Sayısal
Öğrenim Dili  Türkçe
Kontenjan  21 (2020)
Hazırlık Durumu  Yok
Staj Durumu  1 adet zorunlu Staj (30 iş günü)
Taban Puanı   246,73027
En Düşük Başarı Sıralaması  441.494
Programa Kabul Koşulları Bölümümüze yeni başlayacak öğrencilerin kayıt işlemi, ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde yapılır. Kayıt yaptıracak şahısların Yüksek Öğretim Kurumu tarafından belirlenen şartları sağlaması yeterlidir.
Programa Özel Koşullar Bulunmamaktadır.
Burs Olanakları Aşağıda yer alan şartları sağlayan öğrencilere zorunlu hazırlık sınıfı ve lisans öğrenim süresi (4 yıl, çift anadal programında kayıtlı öğrencilere ise en fazla 5 yıl) boyunca ağırlıklı genel not ortalamasının yıllık olarak 4 üzerinden 2,5 veya 100 üzerinden 65’in altına düşmemesi şartıyla her yıl için yıllık olarak düzenlenmekle birlikte aylık 800 TL (12 ay boyunca (2020 verisi))“YÖK Destek Bursu” verilmektedir.
Programa Özel Materyal Bilgileri  yok
Program Kazanımları Lisans eğitimi boyunca edindiği bilgi, beceri ve yetkinliklerle dayalı olarak tarım sektöründe bahçe bitkileri problemlerine çözümler üretebilecek, bu çözümleri iş hayatında kullanabilecek ve ilgili kesimlere iletebilecek ve değişen şartlar karşısında da kendini geliştirebilecek mezunlar yetiştirmektir. Tüm faaliyetlerinde sürekli olarak bilimsel standartları ve objektifliği gözeten, kamu ve özel sektördeki karar vericiler ve mezunlarıyla sürekli irtibat kuran ve tarım sektörün karşılaştığı önemli güncel ekonomik problemleri takip ederek kendini yenileyen bir eğitim programı olmaktır.

Lisans programı Ziraat Mühendisliği temelini oluşturacak biyoloji, fizyoloji, ekoloji, toprak, yetiştirme teknikleri, bahçe deneme teknikleri; Meyve, Sebze, Süs bitkileri, Bağ gruplarında yer alan Bahçe bitkilerinin yetiştirme tekniği, Meyve, Sebze, Süs bitkileri, Bağ üretimi ve ıslahına yönelik derslerden oluşmaktadır.

Mezuniyet Koşulları Eğitim programını başarı ile tamamlayan, başarısız dersi olmayan ve Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) en az 2.00 olup 240 AKTS krediye ulaşanlar mezun olmaya hak kazanır. Öğrencinin mezuniyet durumu danışmanı ve bölüm başkanı tarafından değerlendirilir ve mezuniyet kararı bölüm yönetim kurulu tarafından alınır. Öğrencinin mezun olabilmesi için 3. yılın yaz dönemlerinde 30 iş günü stajını tamamlaması gerekmektedir. 
Yerleşke Bilgileri Bölümümüz  1 Eylül yerleşkesinde, İzmir Yolu 8.km. 64200 Merkez/UŞAK, konumunda bulunan Ziraat  Fakültesi binası içerisinde konumlanmıştır. 
Çift Anadal Durumu Programımızda çift anadal programı çalışmaları devam etmektedir.
Yan Dal Durumu Yan Dal Çalışmamız Bulunmamaktadır

Oluşturma: 14 Ağustos 2022